máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
pitko.sk

Fotoaparáty

DSCF3065

Fotoaparáty

Ako už bolo povedané v minulej kapitole, v žiadnom prípade nemožno použiť moderné kompaktné automatické fotoaparáty, u ktorých nejde automatika vypnúť a ovládať všetko manuálne. Ďalšou podmienkou je možnosť odmontovať objektív a vlastné telo fotoaparátu pripojiť na ďalekohľad. Tieto dve nutné podmienky spĺňa iba klasická zrkadlovka (SLR = Single Lens Reflex), zvyčajne na kinofilm formátu 24x36mm, alebo v poslednej dobe tiež digitálne zrcadovka (DSLR).

Pri výbere fotoaparátu je nutné dbať na tieto zásady:

Musí mať možnosť trvalo otvoriť závierku (funkcia B alebo T)

Závierka by mala byť mechanická, tj. Fungovať bez vložených batérií. Typy vyžadujúce po dobu expozície k otvoreniu uzávierky zdroj el. energie nie sú vhodné, pretože doby expozície sa pohybujú aj okolo jednej hodiny a počas tejto doby zvyčajne batérie neudrží závierku otvorenú. Výdrž digitálnych zrkadloviek je pri trvalej expozícii v poriadku jednotiek hodín, ale je nutná záložnej batérie.Ak máte na výber, voľte fotoaparát s čo najsvetlejšie matnice hľadáčika, alebo s matnice výmennou. Pri relatívne malých svetelnosť ďalekohľadov je totiž väčšina matríc príliš tmavá a nie je toho na nich v noci veľa vidieť.

Asi najlepšou voľbou sú  fotoaparáty Nikon a Canon, ku ktorým býva aj možnosť zohnať .Z digitálnych zrkadloviek je najlepšou voľbou Canon, ktorý má asi najprepracovanejšie kvalitu redukcia šumu snímacieho senzora pri dlhších expozíciách.

U rôznych výrobcov sa líši spôsob uchytenia objektívu, ktorý je buď závitom, alebo bajonetom. Ak máte k dispozícii už nejaky kvalitní teleobjektív, kupujte fotoaparát podľa neho.

Digitálne fotoaparáty

V poslednej dobe zažívajú veľmi rýchly rozmach. Ich využitie v astrofotografii zatiaľ nie je príliš veľké. Väčšina dostupnejších typov je bez výmennej optiky, teda prakticky nepoužiteľná. Tie najdrahšie typy už majú klasické výmenné objektívy. Tu sa situácia v poslednej dobe mení, a niektoré typy už začínajú byť vhodné aj pre fotografovanie deep-sky objektov. Je však potrebné zložiť viac expozícií, ktoré sú našťastie väčšinou krátke, s dĺžkou maximálne 5 minút. Osobne mám veľmi dobré skúsenosti s Canonom EOS 300D.  Fotoaparát teraz (po miernej modifikácii) už bežne používam miesto klasického filmu, ktorý som niekde na prelome rokov 2004 a 2005 postupne opustil. Výhody digitálnej zrkadlovky proste prevážili.

Je však jedna oblasť, kde je využitie aj jednoduchších digitálnych fotoaparátov výhodné: Fotografie Mesiaca, Slnka a jasnejších planét. Tu je veľkou výhodou, že možno ihneď posúdiť vzniknutý záber a urobiť prípadné korekcie. Možno pritom použiť aj kompaktných fotoaparátov bez výmenné optiky, v tzv. Afokální konfiguráciu.

Funguje to tak, že v ďalekohľadu ponecháme okulár a zaostríte ďalekohľad na nekonečno (tj. Na daný objekt). Zväzok vystupujúce z okuláru je rovnobežný, takže stačí priložiť objektív fotoaparátu k okuláru. Ak je dosť svetla (Slnka cez filter, Mesiac) možno zaostriť automaticky. Ak nie (planéty), je nutné zaostriť manuálne na nekonečno a exponovať časom, ktorý je potrebné vyskúšať. Väčšinou to funguje po nájdení vhodnej konfigurácie veľmi dobre. Ja sám používam takto Olympus C2500L, s ktorým sa dajú robiť krásne zábery Slnka, Mesiaca i niektorých planét.